
Na etykiecie powinny znaleźć się następujące informacje:
nazwa produktu
wykaz składników od tego, który występuje w największej ilości do najmniejszej
informacje o wartości odżywczej
ilość, masa, waga netto
wykaz alergenów
data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia
warunki przechowywania i/lub przygotowania
informacje na temat producenta.
Czytając etykietę, warto zwrócić uwagę szczególnie na:
skład produktu. Im dłuższy skład, im więcej w nim konserwantów i dodatków do żywności, tym najczęściej mamy do czynienia z bardziej przetworzonym produktem. Szczególnie istotne są 3 pierwsze jego składniki, gdyż występują w największej ilości. Jeśli jest tam np. cukier lub olej palmowy najpewniej będzie to produkt o niskiej wartości odżywczej.
ilości kilokalorii (w 100g oraz porcji), a także informacji na temat zawartości cukru ("w tym cukry") oraz tłuszczów nasyconych i soli. Najczęściej im więcej tych składników w produkcie, tym gorzej dla naszego zdrowia.
warunki przechowywania i termin przydatności lub ważności. „Należy spożyć do”, to tzw. data ważności, czyli data graniczna, po której upływie spożycie produktu może spowodować negatywne konsekwencje dla zdrowia. Zapis ten stosuje się w żywności świeżej, o krótkim terminie ważności, ze względu na brak lub nieznaczną ilość substancji konserwujących. Daty w tym przypadku należy bezwzględnie przestrzegać i nie spożywać produktu po upływie terminu podanego na opakowaniu. Pojęcie „Najlepiej spożyć przed” określa natomiast tak zwaną datę trwałości minimalnej, ale nie jest to ostateczny termin spożycia. Ten zapis stosuje się do produktów, które po czasie nie ulegają zepsuciu, jednak mogą zmieniać konsystencję, kolor, smak albo zapach. Te produkty można spożywać nawet po upływie ich daty ważności, jednak wraz z upływem czasu mogą tracić swoje walory smakowe i odżywcze.
Twój komentarz